Spekulatív Zóna

Pintér Bence blogja fantasztikus irodalomról

Utolsó kommentek:

heizer 2020.07.06. 11:43:58

Nem importáljuk.
Egyszerűen van róla véleményünk.
A dolognak nagyon egyszerű a magyarázata és meglehetősen fölöslegesnek érzem az ezen való derpegést.
Van egy korszellem, nevezzük ezt most a katolikusoktól kölcsönözve felszabadítás teológiájának.
Ennek a korszellemnek a céljaival nagyrészt sokunk egyetért, legyen béke, szabadság, egyetértés - mindenkinek egyformán. Legyen, hát ki akarna mást.

Az eszközök és az eredmények azonban már sokunkban erős visszatetszést keltenek. Nem azért mert mi ilyen retrográd fasiszták vagyunk, hanem mert úgy érezzük, hogy itt túllengett az inga, és az igazság-igazságosság vagy az egyenlő esélyek elve sérülne. Nem azért mert ez történik, hanem mert a dolog nem logikus, és ha nem logikus, akkor az ember gyanakvó lesz - a gyanakvás pedig elülteti az emberben a bogarat, hogy itt valami elcsesződött.

Pl. a díjak: ki akarná azt mondani, hogy ne érvényesülhessenek a nők, kisebbségek bárki egyenlően az SFF területen? Senki nem akr ilyet, virágozzék száz virág.
De amikor az van, hogy a "felszabteol" elszabadulása óta, az ember azt látja, hogy nyer 2 férfi meg 9 nő, három fehér meg 8 fekete, akkor megjelenik a kétely: ez vajon normális? És a helyzet az, hogy erre már a "közeg" (bármi is ez) nem adhat olyan választ, hogy az embernek ne legyen gyanús, ez az egész.
Ugyanis mekkora az esélye annak, hogy az eddig elnyomottakból hirtelen tömegével szakadnak ki olyan zseniális alkotások, amelyeket a többségi, elynomók (ezek számomra mind viszonylagos fogalmak, tessék jól érteni) évszázad folyamatos fejlődése, szervezeti háttér és interakcióik nyomán alakítanak ki (melyekre ugye az elnyomottaknak esélye nincs), miközben ugyenezen elnyomó többségiek hirtelen elfelejtenek alkotni azon a színvonalon, amin eddig? Erre gyakorlatilag minimális az esély, ezt mindannyian tudjuk. Nincs ilyen. Nincsenek elveszett agykutatók Afrikában (vagy ha vannak akkor azok nem most vesztek el, hanem már gyerekkorukban), nincsenek az - elvileg - semmiből zseniálisat alkotók. Vagy ha vannak, nem lehetséges, hogy ekkora időtávon ekkora fölényre tegyenek szert. Nincs ilyen.

Illetve nagyon kis valószínűséggel elképzelhető, hogy van, de ez esetben ez az SFF "közegre" még sokkal rosszabb fényt vet: ugyanis ez csak akkor képzelhető el, ha ez az "elnyomottak zsenialitása" eddig is kurvára létezett, búvópatakként csordogáltak a soha ki nem adott remekművek és alternatív szerzői kvalitások és közösségek - melyeket az SFF "közeg" - legyenek ezek most a kiadók, az írók, a kritikusok és ítészek tömege - tényleg elnyomott, de azt aztán rendesen!!! Tényleg zseniális alkotások tömkelegét dobták vissza kiadók, szerkesztők írótársak és kritikusok tömegei valamiféle "szisztematikus" vagy nagyon is személyes rassziszmus miatt!

Tehát két eset lehetséges igen nagy valószínűséggel: az SFF közeg vagy 2010 előtt verte át marhára az egész világot és az SFF olvasók tömkelegét, vagy most vagyunk átverve, de nagyon! Egyik esetben sem vigasztaló, hogy ugyanaz a "közeg" tette ezt, tehát valamiféle intézményes képmutatással van dolgunk mindenképpen.

Mindez lehet nem merült volna fel, ha az utóbbi tíz évben az inga nem kilendül ezen a téren, hanem kiegyenlítődik: ha volna 5 női, meg 5 férfi Hugo - díjas, ezekből összesen 2-3 ilyen-olyan kisebbségi, akkor ma mindenki azt mondaná, hogy a dolgok helyükre kerültek.

Így viszont marad a kétely, melyet mindenki a saját vérmérseklete, és az életében az SFF szerepének nagysága szerint kezel: kérem szépen, minket, olvasókat, rajongókat (a most vagy a múltban hátrányba került írókat meg aztán különösen) itt átvertek, de piszkosul.

És sajnos annak az érzete, hogy engem hülyére vettek, soha nem kedvez a szofisztikált vitáknak. Az ember igazságérzete ha alapjaiban sérül (itt bizony erről van szó), akkor minden bizodalom megrendül azokban, akikbe eddig a sajátját helyezte.

Bejegyzés: Vajon miért importáljuk kérdés nélkül az amerikai kultúrharc mintáit?

0kecske0 2020.07.04. 12:36:15

Figyelj már te divat-liberális gyökér.
1. mondd már meg hogy a facebook, internet stb. kora előtt, ha valaki beküldött egy kéziratot egy kiadónak, abból honnan tudták a bőrszínét, meg a szexuális beállítottságát, hogy az alapján elutasíthassák?
2.A brit fekete írók meg díjat akarnak alapítani csak feketéknek. Akkor mégis nem lenne rendben ha lenne díj csak fehéreknek?
3. Hol írtam a moly bejegyzésben azt hogy a fehér faj a felsőbbrendű? Annyit mondtam, hogy a modern kultúra és világ alapjai az javarészt a fehér ember érdemei és egy kis rabszolgaság nem olyan nagy ár azért, hogy ennek az előnyeit élvezhetik.

Egyébként pedig annak a posztnak semmi köze a kasztingdöntésekhez, az a hozzád hasonló káros féreg "újságíró"-k tevékenységének köszönhető törvénysértő és történelmet pusztító zavargásokról alkotott véleményem.

Bejegyzés: Vajon miért importáljuk kérdés nélkül az amerikai kultúrharc mintáit?

ColT · http://kilatas.great-site.net 2020.07.04. 10:51:58

"Nem a díjak változtak meg tehát, hanem az amerikai fantasztikus könyvkiadás lett nyitottabb, vagy " csak divat az egész, mi meg rágódunk a kutyacsonton, és generáljuk a kattintást.

Bejegyzés: Vajon miért importáljuk kérdés nélkül az amerikai kultúrharc mintáit?

Keresztény szellemiségű luxuskurva 2020.07.03. 18:34:57

PKD volt az antiliberális? Aki hippiket bújtatott, 2 pofára drogozott és felnyomta a házát a titkosszolgálat? Meg úgy általában egész életműve az elnyomó hatalom utálata?

Nem baj Birca, ezért szeretünk (már aki, legalább anyukád biztos).

Bejegyzés: Vajon miért importáljuk kérdés nélkül az amerikai kultúrharc mintáit?

zirrian 2020.07.03. 13:31:08

Ezeket a díjakat azóta nem tudom komolyan venni, hogy elolvastam két Arthur C. Clarke díjas regényt (Vurt '94-ben kapta meg, a Sötét Éden 2012-ben), és mind a kettő borzalmasan szar volt. Többé-kevésbé még igaz volt, hogy a díjak még valamennyire mutatják, hogy az adott mű tényleg jó-e, de ez úgy néz ki, hogy már a '90-es években sem volt igaz, Most, hogy a politikai játszadozást maximumra járatják, ez méginkább igaz, és vagy elolvasom vélemények/visszajelzések olvasása nélkül, vagy inkább kihagyom és leszedek egy Sztrugackij kötetet a polcról.

Bejegyzés: Vajon miért importáljuk kérdés nélkül az amerikai kultúrharc mintáit?

steery 2020.07.03. 13:28:17

Arthur C. Clarke például homoszexuális volt, mégis több díjat kapott még a múlt században. Joan Slonczewski meg leszbikus, mégis díjat kapot 87-ben.

Bejegyzés: Vajon miért importáljuk kérdés nélkül az amerikai kultúrharc mintáit?

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2020.07.03. 13:15:11

A sci-fi egyébként az a műfaj Amerikában, mely megengedhette a nyíltan antiliberális állásfogllalást, lásd Heinlein, Dick, Bradbury.

Bejegyzés: Vajon miért importáljuk kérdés nélkül az amerikai kultúrharc mintáit?

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2020.07.03. 13:14:09

Hát, nagyon nem.

A kultúrharc Mo-on sokkal régebbi, mint az amerikai.

Amikor a kommunista diktatúra után újra tudott indulni a magyar kultúrharc, a liberális oldal éppen azzal érvelt, hogy lám nyugaton ez már régesrég lezárult, sminden felvilágosult nyugati ember liberális, csak nálunk a mucsai keleten vannak még emberek, aki tagadják a haladást.

Bejegyzés: Vajon miért importáljuk kérdés nélkül az amerikai kultúrharc mintáit?

Szalay Miklós 2020.07.03. 13:06:33

Miken múlik az elismerés, a siker, az, hogy kik kapják a díjakat:

egyvilag.hu/temakep/106.shtml

Meg ez is érdeks lehet: a kultúra és az ember viszonyának legfontosabb összefüggései.

egyvilag.hu/temakep/103.shtml

Bejegyzés: Vajon miért importáljuk kérdés nélkül az amerikai kultúrharc mintáit?

powerage 2020.07.02. 18:17:05

"Megannyi kérdés, amit nem vitatunk meg, miközben olyan súlyos csapások érnek minket, hogy egy másik kontinensen valaki más fog szinkronizálni egy animált karaktert, egy fekete színészt is kasztingoltak az Alapítványba, vagy hogy levettek valamelyik streaming-szolgáltató kínálatából valamit két hétre, hogy az adott cég woke-nak tűnjön a Twitteren egy darabig."

Nem értesz semmit, csimota. Ez itt most a csicskázás időszaka. Figyelmeztető lövések, kisebb kivégzések, hogy a nép megtanulja, milyen véleménye legyen, ha nem akar balhét. Ha be vannak törve, cenzúrázni sem kell, megteszik a szerzők maguk.

Lásd például: twitter.com/DuncanAlexandra/status/1275795900040916993

A Hugo meg manapság már olyan mint a Zsoldos díj. Minőséghez semmi köze, csak egy szűk klikk véleményét tükrözi, max riasztójelzésnek alkalmas.

Bejegyzés: Vajon miért importáljuk kérdés nélkül az amerikai kultúrharc mintáit?

János Kocsis 2020.05.31. 13:33:30

Régen rengeteg könyvet vásároltam. ma már szelektálok, méghozzá erősen. Roppant egyszerű okból. És az nem az ár. Amikor egy kiadó kiadja egy sorozat első részét, majd a másodikat, de a harmadik soha nem jön el, az nagyon dühítő. Sok sorozat tünt el, amit elkezdtem. Ha egy kiadónál már több sorozattal így jártam, tőle már nem fogok vásárolni, mégha imádkozna érte sem. Minek, hogy félbe hagyjam a történetet? Ha megtetszik egy sorozat, majd megveszem, ha minden része kijött, már ha még kaphatóak lesznek. Ha nem, kihagyom mindet.

Bejegyzés: Mi a helyzet a fantasztikus kiadókkal a karantén után? Körbekérdeztünk!

agarik 2020.05.30. 12:55:25

Mi lenne ha olyat adnának ki amit érdemes elolvansi, és nem mindenféle szemetet?
Minőség a mennyiség felett?
És tényleg nem jutottunk el még oda hogy a megtérülés alapvető legyen? Akkor meg min csodálkoznak.

Bejegyzés: Mi a helyzet a fantasztikus kiadókkal a karantén után? Körbekérdeztünk!

NemNick 2020.01.25. 20:40:06

Nagyon megütött a halálhíre. AZ Ezüst félhold blúz rendesen fellelkesített, ma is ott van a polcomon - jól írja a bloggazda, az akkori időben konkrétan rárúgta az ajtót a tucatszar magyar sci-fi világra. Imádom.
A Kiálts farkas-t vonalat képtelen voltam elolvasni, nagyon sajnáltam, hogy ilyen színvonalú munkákat adott ki a kezei közül - megintcsak igaz, amit a blogon írtak: modoros, hiteltelen. És nekem kicsit elbúrjánzottak a "nagyívű", jövőre vonatkozó ötletek - az volt az érzésem, rendelésre írta, nem kedvből.
És aztán jött a MÁGUS (nem fogok pontokkal vesződni). Ez már meg sem fogott, kinőttem. Nekem D&D volt AZ élmény - de nagyon sajnáltam, hogy erre pazarolja az idejét, erejét... Megértem, hogy sok embernek ez A Gáspár-élmény, de én még mindig az Ezüst félhold folytatását vártam, valahogy.
Ez a hajó is elment...

Bejegyzés: Mit olvass Gáspár Andrástól?

Alexandra l 2020.01.05. 07:11:49

Szia! Szeretném megkérdezni hogy Tamsyn Muir: Gideon the Ninth című könyve melyik kiadónál fog megjelenni? Köszönöm!

Bejegyzés: Ezeket a fantasztikus könyveket fogod olvasni 2020-ban!

Alexandra l 2020.01.05. 07:09:12

Szia! Szeretném megkérdezni hogy Tamsyn Muir: Gideon the Ninth című könyve melyik kiadónál fog megjelenni? Köszönöm!

Bejegyzés: Ezeket a fantasztikus könyveket fogod olvasni 2020-ban!

pinter.bence 2019.09.17. 09:05:47

@TrollEdomer: Na de az Alderman- és a Moskát-regények szerintem épphogy elég közel állnak a sci-fihez. Tényleg annyi, hogy nem valami jól hangzó tudományos dologgal van megmagyarázva az alapja, hanem azzal, hogy "it's a kind of magic", bár emlékeim szerint Alderman mintha tudományosan próbálná magyarázni (plusz ott az elbeszélői pozícióból is adódik, hogy nem tudjuk biztosan az okokat). Lényeg, hogy én ezeket a könyveket simán sci-finek számolom.

Ugyanígy, a jó fantasyhez is kellenek szabályok, szóval lehet könnyebbség, ahogy írod, hogy nem valami tudományosan "hihető" magyarázattal kell előállni, de mindenképpen attól izgi egy mágiarendszer is, ha megkövetel dolgokat a karakterektől, stb. --> ebbe is kell az ötlet.

A probléma alapja szerintem valami olyasmi, hogy most igazából a nagy vizionáriusok sem látják annyira még a közeljövőt sem, arra nem optimizmussal, hanem szorongással tekintünk.

(És miközben az SF aranykorát a folyamatos és folyamatosan gyorsuló, egyúttal a közember szemével látható technológiai fejlődés jellemezte, addig ma a fontos előrelépések a közember számára közömbösek, a látható fejlesztés meg az, hogy nem kettő, hanem három kamera van az iPhone-on.)

Bejegyzés: 3+1 tanulság a Fantasztikus Kéziratok Éjszakájáról (2019)

TrollEdomer 2019.09.16. 14:45:42

Kevés az új ötlet... pont azért mert hard Sfnek szigorú szabalyai vannak, kevesebb az embernek a mozgástere mint fantasyben vagy spekulativ fikcioban, na mi lenne ha jönne nagy magikus ize, es akkor na hirtelen nők aramutest tudnak merni, meg allatok megtanulnak beszelni.

Bejegyzés: 3+1 tanulság a Fantasztikus Kéziratok Éjszakájáról (2019)
süti beállítások módosítása